Model Numbers: 165B500,104C200, 20E20PC, 30E25PC, 30EM20PC, 109C300, 109C400
Click on "Specs" tab above before ordering parts for this pump.
NOTE!
Specifications
- Min RPM 700
- Max RPM 1200
- Max pressure 125 psi
- Max duty cycle 50%
- Oil capacity 18 oz.
- 130 Pump 6.0 cfm @ 90psi (2 HP motor)
- 165 Pump 10.1 cfm @ 90spi (5 HP motor)
- 39 lbs.
- Torque specs (see Schematic on "Description" tab)
- For 2-4.5HP units, you have a 130 pump
- Make sure of your pump model before ordering these parts or a new pump.
- New pump comes with felt style air filter. Old canister style not available with new pumps.
Extra Details
- Head bolt torque 220-200 in lbs.
- Carrier bolt torque 170-230 in lbs.
- Flywheel bolt torque 150-250 in lbs.
- Bottom oil pan torque 30-50 in lbs.
- Connecting rod torque 160-200 in lbs.
Manuals
Click here to order and download the Owner's Manual
Extras
We have Coleman Sanborn 104C200, 20E20PC, 30E25PC, 30EM20PC, 109C300, 109C400 parts here. Whether you need a pressure switch or a new pump, we have your parts. Coleman Sanborn 104C200, 20E20PC, 30E25PC, 30EM20PC, 109C300, 109C400 parts are easy to come by at Master Tool Repair. We have helpful sales team members that can assist you with your repair. We have accessories as well as compressor oil to keep your pump running like a top. We keep the most popular Coleman Sanborn 104C200, 20E20PC, 30E25PC, 30EM20PC, 109C300, 109C400 parts in stock and we can order most other parts in a matter of a few days. To make ordering easier, we have created the ability for you to order parts by simply enlarging the schematic and then using your mouse to hover over the actual part. You will see the part pop up and are able to order by simply choosing the quantity of parts that you need and adding them to your cart. Make sure to keep spare parts on hand so that your down time will be minimal. Replace your Air Filter and Oil every 3 to 4 months. Use straight 30W compressor oil (20W below 40 deg). Drain your tank regularly to prevent rust.